piątek, 27 lipca 2018

Celtycka ceramikaWreszcie wyjeżdżam na swoją pierwszą imprezę datowaną na antyk. Mam przynajmniej taką nadzieję. Z tej okazji nawet udało mi się (rzutem na taśmę i przy dużym szczęściu) odebrać przepiękną ceramikę z Reko Garów 🖤 - miskę oraz kantaros.

Obie zamówione rzeczy oparte są na zabytkach Lateńskich z Bałkanów. Kantaros jak i miska datowane są na III/II wiek p.n.e.

Ceramika wykonana została z dosyć chudej gliny, bez dodatków organicznych u tym podobnych fanaberii. Gładzona (jak oryginały) i wypalona w atmosferze redukcyjnej na piękny szary kolor.

Miska oparta jest o zabytek z grobu LT6 z cmentarzyska w Zvonimirovo-Veliko polje na terenie dzisiejszej Chorwacji. Tak prezentuje się sam zabytek na rysunku:
A tak jego rekonstrukcja:


 

Prawda, że śliczny?

Za to jeszcze ładniejszy jest widoczny u góry kantaros. To greckie naczynie do picia, jednakże ten konkretny egzemplarz znalazł się w celtyckim grobie (LT 104) ponownie w Zvonimirovie. Zabytek ten datowany jest na III wiek p.n.e. Poniżej (po lewej stronie) oryginał i (po prawej) jego rekonstrukcja.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz