niedziela, 1 maja 2016

Czapka z Herjolfsnes

Korzystając z wyjazdu służbowego do Francji uszyłem sobie czapkę :). W planach było także uszycie kaptura, jednakże na to czasu już nie starczyło - będę szył w najbliższym czasie.

Czapka oparta jest luźno o znaleziska z Herjolfsnes na Grenlandii (nr. 83-86). oraz ikonografię. Zrekonstruowany wykrój znaleziska (za stroną Marca Carlsona) prezentuje się jak pokazano na rysunku poniżej. Podobne nakrycia głowy znane są z innych stanowisk (np. Leens w Holandii) czy z ikonografii. Datowanie zabytku z Grenlandii to, generalnie, XIII - XIV wiek, ale czapki w takim kroju noszone są już od starożytności/ W mojej wersji, w porównaniu do prezentowanego poniżej zabytku, przedłużyłem wykrój, aby możliwe było wywinięcie czapki. Ma to przyczynę czysto estetyczną i potwierdzenie na ikonografii.  
Czapka uszyta została z brązowej, ręcznie tkanej wełny w splocie skośnym. Dla uproszczenia pominąłem sztukowania w części wełnianej. Całość czapki wyposażona jest w podszewkę z ręcznie tkanego lnu. 'Denko' podszewki jest sztukowane z dwóch kawałków - wyciąłem je z kawałków, jakie pozostały mi po szyciu koszuli. Czapka uszyta została w całości ręcznie: szwy nośne szyte za igłą, a potem obszyte na płasko; podszewka zszyta z wierzchnią częścią również szwem za igłą, na lewej stronie; po wywróceniu całości na prawą stronę wzdłuż krawędzi czapki położyłem pojedynczą linię pikowania (stab-stitch) dla lepszego nadania formy brzegu. 

Czapka prezentuje się następująco:

     

5 komentarzy:

 1. Wspomniałeś o niderlandzkich znajdkach czapek tego typu. Kojarzysz jakieś wykopki na tego typu tkaninowe czapki w których dolna krawędź jest wykończona wełnianym pasamonem (krajką)? Ikonografia by to potwierdzała - pasek na dole czapy można interpretować różnie, nie tylko jako wywijkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczesnośredniowieczne nakrycia głowy z Leens wykańczane są na 90% jakimś ozdobnym szwem. Wydaje mi się, że trudno będzie znaleźć krajkowe wykończenia w materiale archeologicznym.

   Usuń
 2. Super to wyszło. Mam pytanie skąd bierzesz materiały z których szyjesz? Przyznam, że chciałbym również zająć się podobnym hobby jednak ta jedna kwestia spędza mi sen z powiek. W tej chwili zadowalam się mniej wiekowymi ale jednak ciekawymi czapkami ze sklepu Sterkowski Przyznam, że pod tym względem pierwsza połowa XX wieku była bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń