wtorek, 30 kwietnia 2019

Celtyckie postępy - torkwes, bransoleta i zapięcie do pasa z LT11 w Zvonimirovie

W ramach przygotowań do sezonu uzupełniam wyposażenie z grobu LT11 z Zvonimirova, który jest centralnym punktem mojej antycznej, celtyckiej postaci. Właśnie przyszły do mnie kolejne fanty - wymagają jeszcze trochę wykończenia (szlifowanie pilnikami i polerowanie, na co byłem przygotowany), ale już mogę się nimi pochwalić.

Za wykonanie tych fantów odpowiada Kuźnia Druida. Póki co otrzymałem trzy rzeczy - torkwes, bransoletę oraz zapięcie do pasa.

Torkwes

Prosty, żelazny torkwes; podobno nieodzowny element każdego celtyckiego mężczyzny. Torkwes ten został zrekonstruowany na podstawie zniszczonego zabytku, znalezionego w grobie LT11 w Zvonimirovie (rysunek po lewej stronie). Rozmiar rekonstrukcji (zdjęcie po prawej) został dobrany tak, aby na mnie pasował i jest idealny.

  

Jeśli chodzi o zakładanie i zdejmowanie torkwes jest idealny, tj. lekko ciasny; sam okrąg mógłby być chyba ciut mniejszy, ale taki jest ok. Rekonstrukcja wymaga jeszcze odrobiny wykończenia - głównie polerowania. Nie ma na szczęście żadnych zadziorów, więc nosi się bardzo dobrze.


Bransoleta

Ciekawa, żelazna bransoleta znaleziona w grobie LT11. Zabytek był w bardzo dobrym stanie (rysunek po lewej stronie), co pozwoliło na jego dosyć wierną rekonstrukcję (zdjęcie po prawej).


Rozmiar rekonstrukcji został dobrany tak, bym mógł ją założyć przez dłoń, ale chyba dodałem za dużo zapasu do tego wymiaru i wydaje się ciut za luźna, aczkolwiek nie spada i trzyma się dobrze. 


Przy wykończeniu tej bransolety czeka mnie trochę więcej roboty z pilnikiem i szlifowania, aby usunąć nieliczne, pozostałe ślady po kuciu oraz trochę wypolerować ten element.

Sprzączka do paska

Zapięcie do paska, jakie znaleziono w grobie LT11 (rysunek po lewej, numer 3) nie zachowało się do czasów współczesnych w najlepszym stanie. Zrekonstruowane zostało na podstawie znaleziska z La Villeneuve-au-Châtelot we Francji (po prawej), które jest tożsame typologicznie, ale lepiej zachowane. Jedyna różnica, pomiędzy tymi dwoma artefaktami, to kształt przekroju - zabytek z Francji jest w przekroju kwadratowy, za zachowane kółko ze Zvonimirova okrągłe.

 

Rekonstrukcja ma pierścień okrągły w przekroju (jak w zabytku z Zvonimirova), z wypustkiem mniej-więcej takim, jak francuski zabytek i jaki - przypuszczalnie - mógł być na zapięciu pasa z pochówku LT11. 

Pasek posiada także brązowy rozdzielacz (numer 4 na rysunku po lewej, powyżej), który zamówiłem u Organek Arts&Crafts. Zestaw obu elementów wygląda tak:

 

Po oczyszczeniu sprzączki pilnikami i papierem ściernym zostanie ona zamontowana na dosyć szerokim pasku wraz z brązowym rozdzielaczem. Nie jest jasna rola tego brązowego pierścienia w działaniu pasa, więc czeka nas trochę eksperymentów. Obstawiam np., wygodny punkt do dowiązania sakiewki, przynajmniej na początek. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz