czwartek, 3 sierpnia 2017

Alańskie nogawice


Do wschodnich spodni, do rekonstrukcji postaci Alana szyję nogawice, wzorowane na zabytkach z Moszewaja Bałka (przykładowe znalezisko na zdjęciu po prawej).

To pochodzące z północnego Kaukazu znalezisko jest datowane na VIII wiek. Zaprezentowane na zdjęciu nogawice uszyte są z jedwabiu, aczkolwiek na stanowisku tym znaleziono także podobne nogawice uszyte z lnu. 


Istnieje szereg zabytków tego rodzaju nogawic, różniących się głównie krojem stóp w nogawiczkach. Jednakowoż mają one także szereg cech wspólnych, takich jak integralna stopa czy szew biegnący z przodu nogawic (odwrotnie niż w średniowiecznej Europie, gdzie szew biegł zawsze z tyłu. Nogawice takie wiązane są do pasa(?) z pomocą pojedynczego troczka zamocowanego centralnie na froncie.

Moja nogawice szyć będę z kremowego jedwabiu z nierównym splotem - posiada powplatane co kilka centymetrów grubsze jedwabne nici. Widać to dokładnie na zdjęciach. Zasadniczo materiał ten odbiega od tego co pokazują źródła archeologiczne, ale jak już pisałem (chyba? albo miałem zamiar) projekt Alański jest - przynajmniej póki co - z odrobinę mniejszymi wymaganiami od siebie... może nawet kaftan uszyję maszynowo 🙈.

Wykroje dwóch przykładowych zabytków znajdują się poniżej:


Tak jak pisałem - oba wykroje są do siebie bardzo zbliżone i różnią się krojem stopy. Te z wykroju po prawej wydają się być bardziej zbliżone do zaprezentowanego na początku zdjęcia, aczkolwiek Krój stopy wzorować będę na rozwiązaniu pokazanym po prawej z bardzo trywialnego powodu - aby uniknąć niewygodnego szwu pod stopą. Wykrój ten będzie tylko o tyle zmodyfikowany, aby ergonomicznoej obejmować piętę. Zasadniczo nie mam pomysłu jak skroić ten element, więc najpewniej kroić będę na gorąco, dopasowując mniej-więcej do kształtu stopy.

Teraz pozostaje tylko zabrać się do krojenia i szycia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz