sobota, 17 sierpnia 2024

Rusznica alias muszkiet

Przedstawiona broń to, formalnie rzecz biorąc, muszkiet - gładkolufowa broń strzelecka, wyposażona w zamek lontowy. Ogólnie o rusznicach pisałem już tutaj. Ta konkretna rekonstrukcja sporządzona została na podstawie zabytku z Niemiec, datowanego na 1500 r. Muszkiet wykonany został najprawdopodobniej w Norymberdze. Obecnie znajduje się w Ermitażu.

Muszkiet, Norymberga, Niemcy, 1500 rok.

Uwagę przykuwać powinien ciekawy zamek, tzw. zamek guziczkowy, który do zwalniania kurka, używa przycisku, a nie spustu. Reszta mechanizmu działania zamka jest identyczna, jak w typowym zamku lontowym. Tego rodzaju zamku przewijają się w ikonografii i zabytkach do lat '30 XVI wieku.

To na co należy zwrócić koniecznie uwagę w tym przypadku to brak blachy zamkowej, która najpewniej pojawia się dopiero później (pierwsze przedstawienie bodajże na Triumfie Cesarza Maksymiliana I, ok. 1516). Dla uproszczenia konstrukcji jednakże muszkiet wykonano z płytką. Podobnie sprawa ma się z śrubami (te z łbem z rowkiem są zdecydowanie XVI wieczne, wcześniejsze miały np. kółeczko do wkręcania).

Muszkiet (zamek), Suhl, Niemcy, lata '30 XVI wieku
Za link.

Muszkiet (zamek), Styria, Austria, ok. 1525 rok.
Za link.

Landsknecht, Sebald Beham, ok. 1530 rok.

Forma kolby wpisuje się z kolei w stylistykę ostatniej ćwierci XV wieku i pierwszej ćwierci XVI wieku, więc nie jest dla nas wyznacznikiem datowania ;).

Rusznicę kupiłem z drugiej, a może i nawet trzeciej ręki. Jest ona, pewnym kompromisem w zakresie wierności konkretnemu zabytkowi etc.

   


   



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz