Przedstawiona broń to, formalnie rzecz biorąc, muszkiet - gładkolufowa broń strzelecka, wyposażona w zamek lontowy. Ogólnie o rusznicach pisałem już tutaj. Ta konkretna rekonstrukcja sporządzona została na podstawie zabytku z Niemiec, datowanego na 1500 r. Muszkiet wykonany został najprawdopodobniej w Norymberdze. Obecnie znajduje się w Ermitażu.
Muszkiet, Norymberga, Niemcy, 1500 rok. |
Uwagę przykuwać powinien ciekawy zamek, tzw. zamek guziczkowy, który do zwalniania kurka, używa przycisku, a nie spustu. Reszta mechanizmu działania zamka jest identyczna, jak w typowym zamku lontowym. Tego rodzaju zamku przewijają się w ikonografii i zabytkach do lat '30 XVI wieku.
To na co należy zwrócić koniecznie uwagę w tym przypadku to brak blachy zamkowej, która najpewniej pojawia się dopiero później (pierwsze przedstawienie bodajże na Triumfie Cesarza Maksymiliana I, ok. 1516). Dla uproszczenia konstrukcji jednakże muszkiet wykonano z płytką. Podobnie sprawa ma się z śrubami (te z łbem z rowkiem są zdecydowanie XVI wieczne, wcześniejsze miały np. kółeczko do wkręcania).
Muszkiet (zamek), Suhl, Niemcy, lata '30 XVI wieku Za link. |
Muszkiet (zamek), Styria, Austria, ok. 1525 rok. Za link. |
Landsknecht, Sebald Beham, ok. 1530 rok. |
Forma kolby wpisuje się z kolei w stylistykę ostatniej ćwierci XV wieku i pierwszej ćwierci XVI wieku, więc nie jest dla nas wyznacznikiem datowania ;).
Rusznicę kupiłem z drugiej, a może i nawet trzeciej ręki. Jest ona, pewnym kompromisem w zakresie wierności konkretnemu zabytkowi etc.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz