poniedziałek, 21 grudnia 2015

Installing meep under Windows

I have decided to start some FDTD calculations or at least to learn how to calculate this. In order to omit all the problems with developing my own algorithms I have decided to search for a (preferably python) library doing FDTD stuff and found meep. The only problem with that is that it needs Linux and so I decided to use Cygwin instead. I was using this tutorial with some minor differences.

piątek, 11 grudnia 2015

I'm back - update

W ciągu ostatnich kilku miesięcy niewiele miałem czasu na zabawy w cokolwiek poza pracą, ale teraz, z okazji jednodniowego L4, udało mi się poświęcić chwilę czasu na skrojenie dwóch ciuchów - koszuli z Rogart i tuniki z Bocksten.


Koszula z Rogart (Szkocja) datowana jest na XIV wiek. Jest to niezwykle prosta i trochę nietypowa konstrukcja. Koszula składa się z prostokątnej, bardzo szerokiej (w moim przypadku około 140 cm) i długiej (prawie do kolan) części na tułów i zwężających się rękawów. W koszuli tej nie występują kliny boczne, ani w sumie żadne inne. Koszulę skroiłem z ręcznie tkanego lnu o szerokości belki równej szerokości korpusu (dzięki czemu odpada mi konieczność wykańczania tych krawędzi).

Tunika z Bocksten to chyba jeden z najlepiej znanych zabytków tekstylnych, rekonstruowanych obecnie. Znalezisko z Bocksten datowane jest bardzo szeroko, w zasadzie od XIII do końca XV wieku, co potwierdza ikonografia (por. tunika pasterza z mojego manuscript chalenge). Zdecydowałem się na szycie tuniki z brązowej wełny w diagonalu, co powinno wizualnie zbliżyć ją do tuniki-robe, jakie nosi rzeczony pasterz. Tunika z Bocksten to typowa tunika w typie I w/g Nockert z czterema klinami. Kliny, dla oszczędności materiału, tak jak w oryginalnym zabytku, krojone są z dwóch połówek.

Teraz tylko całość uszyć i wykończyć :) i gotowe. W międzyczasie muszę skroić jeszcze dublet do postaci pasterza, wtedy łącznie czekać na szycie będą cztery ciuchy.