wtorek, 21 stycznia 2025

Kufel z pokrywką

Ceramiki nigdy zanadto. Przedstawiony kufelek to najnowszy nabytek, jaki dołączył do zbioru. Wykonany jest z kamionki Siegburskiej i datowany szeroko na XV-XVI wiek, a być może i później. 

Uzupełniony został skórzaną pokrywką, wykonaną na bazie znaleziska z Tamizy (niepublikowane). Dekielek ozdobiony jest wzorkiem z XV-wiecznego drzeworytu. 

Zdjęcia podebrane z posta z Targowiska na FB od poprzedniego właściciela (Fot. A. Przybyłok). 


Dzbanek, 1300-1400, 
Muzeum Boijmans
Van Beuningen, Holandia
Dzbanek, Niemcy,
I poł. XIV wieku.
MET Museum
Ceramika z Siegburga w tej formie użytkowana jest w sumie od początku XIV wieku. O dokładnym datowaniu, jak rozumiem, decydują detale kształtu brzuśca czy stopki itp. Podobno w tej formie dzbanki/kufle produkowane są do XVII wieku włącznie. Lorifactor, który sprzedawał oryginalnie w swoim sklepie to naczynie datował je na XV/XVI wiek, niestety nie ma go już w ofercie, więc nie znam konkretnego zabytku na jakim go oparto.

Jeśli chodzi o skórzany dekielek, to przyznam szczerze, że ten temat jest mi obcy, a kwerenda wśród dostępnych źródeł nie dostarczyła żadnych ciekawych informacji, więc na ten moment zdam się na zasłyszana opinię. To nie jest ani miejsce ani czas na głębszą analizę.

Dzbanki z Siegburga, XIII-XV wiek, aukcja Maison Jules

Pozostałe zdjęcia kufla poniżej. Może powinienem zrobić taki spor posiadanej ceramiki wraz z podstawowymi informacjami w ramach kompletowania tego portfolio?

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz