sobota, 31 sierpnia 2024

Łataj, ceruj i naprawiaj.

Niedawno w reko-social-mediach pojawiło się wezwanie do sztukowania przy szyciu ubrań (i słusznie). Wielkie brawo tutaj dla Kasi, że zwróciła na to uwagę, bo takie detale właśnie istotnie podnoszą nasz poziom, jako rekonstruktorów. A wiecie, co jeszcze jest bardzo historycznym detalem? Naprawianie ubrań.

Nie powinno być wielkim zaskoczeniem, że nasze ubrania psują się i zużywają. Nawet przy weekendowym użytkowaniu coś się w końcu przetrze etc. więc trzeba zabrać się za naprawę. Doskonale obrazuje to miniatura, której po prawej pokazano fragment. To ślepy zebrak z Smithfield Decretals (British Library Royal 10 E IV, fol. 110r), datowane na ok. 1340 lub IV ćw. XIII - I ćw. XIV wieku. Tak mocno połatane tuniki znamy nawet z zabytków (patrz: Tunika z Bernuthfeld), ale w naszym wypadku mamy do czynienia z dużo bardziej subtelnymi naprawami.

sobota, 17 sierpnia 2024

Rusznica alias muszkiet

Przedstawiona broń to, formalnie rzecz biorąc, muszkiet - gładkolufowa broń strzelecka, wyposażona w zamek lontowy. Ogólnie o rusznicach pisałem już tutaj. Ta konkretna rekonstrukcja sporządzona została na podstawie zabytku z Niemiec, datowanego na 1500 r. Muszkiet wykonany został najprawdopodobniej w Norymberdze. Obecnie znajduje się w Ermitażu.

Muszkiet, Norymberga, Niemcy, 1500 rok.

czwartek, 15 sierpnia 2024

Latarenka

Latarenka jest wygodnym, przenośnym źródłem światła, idealnym do zastosowania w obozie i nie tylko. Latarenki w tym kształcie widoczne są m.in. na Godzinkach Karoliny Sabaudzkiej(1415 - 1430), opublikowanych w latach '20 XV wieku. 

 


Hours of Charlotte
of Savoy Fol. 170r (frag)
Paris, France, ca. 1420-1425

Hours of Charlotte
of Savoy Fol. 023r (frag)
Paris, France, ca. 1420-1425