niedziela, 17 czerwca 2018

Łomża: pojechał, pomaszerował i wrócił z nowymi fantami

Za 4lomza.net
W ostatni piątek byłem w Łomży, na imprezie organizowanej przez Pozytywnie Historycznych. Uświetniała ona 600-lecie nadania praw miejskich temu miastu. Impreza jak impreza - dużo turystów, fajni rekonstruktorzy, otoczka festynowa 😉 tak jak miało być.

Przy okazji bytności na imprezie udało mi się pogadać z ciekawymi ludźmi, załatwić kilka interesów i odebrać kilka fantów. O tym jednakże za chwilę, a póki co zdjęcia z imprezy, zaczerpnięte ze stron mediów.
      
Za 4lomza.netFot. Paula GałązkaFot. Paula Gałązka
Oprócz obgadania kilku kwestii dotyczących przyszłych projektów (np. czy w ogóle sens je zaczynać 😉) odebrałem od Roberta kilka drewnianych fantów:

  

Talerz oparty jest o znalezisko z Kumańskiego kurhanu, znajdującego się w Kirowie (Obwód Chersoński, obecnie Ukraina).  Kurhan datowany jest na 10 - 15 wiek, aczkolwiek naczynia w tej formie pojawiają się np. w Nowogrodzie dopiero około 13 wieku.

Na zabytku widoczne są ślady toczenia, podobnie jak na rekonstrukcji. Oryginał wykonany jest z jesionu, rekonstrukcja z  lipy. Talerz zabezpieczony został olejem lnianym.

Oprócz talerza w kurhanie tym znaleziono szereg innych ciekawych elementów wyposażenia, między innymi instrument muzyczny - prosty, drewniany kobyz.

Odebrałem też piękne drewniane pojemniczki. Jeszcze nie wiem co będzie w nich przechowywane, ale są zbyt ładne, by nie brać 😉.

                 




Pojemniczki, datowane na ok 1400 rok po 1404-17, oparte są o znalezisko z Holandii - całą skrzynię(?) takich pojemniczków wyłowiono tam z morza z wraku statku. Niestety nie wiem co było oryginalnie w środku. Skrzynia datowana jest na podstawie znalezionych w środku monet. Oprócz pokazanych poniżej drewnianych pojemniczków w skrzyni (także na zdjęciu poniżej) znaleziono woskowe tabliczki (na kolejnym zdjęciu) oraz skórzane elementy zbrojnikowych osłon rąk.




Ponadto uzupełniłem mieszek większą ilością monet (gdańskie szelągi Konrada V von Jungingena):


Łącznie w mieszku znajduje się ich piętnaście. Te rekonstrukcje bite są w aluminium 😅, oryginały bite były w srebrze, po ok. 1,63 g srebra próby 750. Daje to łącznie 18,34 gAg srebra - to wcale nie tak dużo - za tyle można przeżyć 2..3 tygodnie ok 1400 roku. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz