niedziela, 1 maja 2016

Czapka z Herjolfsnes

Korzystając z wyjazdu służbowego do Francji uszyłem sobie czapkę :). W planach było także uszycie kaptura, jednakże na to czasu już nie starczyło - będę szył w najbliższym czasie.

Czapka oparta jest luźno o znaleziska z Herjolfsnes na Grenlandii (nr. 83-86). oraz ikonografię. Zrekonstruowany wykrój znaleziska (za stroną Marca Carlsona) prezentuje się jak pokazano na rysunku poniżej. Podobne nakrycia głowy znane są z innych stanowisk (np. Leens w Holandii) czy z ikonografii. Datowanie zabytku z Grenlandii to, generalnie, XIII - XIV wiek, ale czapki w takim kroju noszone są już od starożytności/ W mojej wersji, w porównaniu do prezentowanego poniżej zabytku, przedłużyłem wykrój, aby możliwe było wywinięcie czapki. Ma to przyczynę czysto estetyczną i potwierdzenie na ikonografii.  
Czapka uszyta została z brązowej, ręcznie tkanej wełny w splocie skośnym. Dla uproszczenia pominąłem sztukowania w części wełnianej. Całość czapki wyposażona jest w podszewkę z ręcznie tkanego lnu. 'Denko' podszewki jest sztukowane z dwóch kawałków - wyciąłem je z kawałków, jakie pozostały mi po szyciu koszuli. Czapka uszyta została w całości ręcznie: szwy nośne szyte za igłą, a potem obszyte na płasko; podszewka zszyta z wierzchnią częścią również szwem za igłą, na lewej stronie; po wywróceniu całości na prawą stronę wzdłuż krawędzi czapki położyłem pojedynczą linię pikowania (stab-stitch) dla lepszego nadania formy brzegu. 

Czapka prezentuje się następująco:

     

10 komentarzy:

  1. Wspomniałeś o niderlandzkich znajdkach czapek tego typu. Kojarzysz jakieś wykopki na tego typu tkaninowe czapki w których dolna krawędź jest wykończona wełnianym pasamonem (krajką)? Ikonografia by to potwierdzała - pasek na dole czapy można interpretować różnie, nie tylko jako wywijkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wczesnośredniowieczne nakrycia głowy z Leens wykańczane są na 90% jakimś ozdobnym szwem. Wydaje mi się, że trudno będzie znaleźć krajkowe wykończenia w materiale archeologicznym.

      Usuń
  2. Super to wyszło. Mam pytanie skąd bierzesz materiały z których szyjesz? Przyznam, że chciałbym również zająć się podobnym hobby jednak ta jedna kwestia spędza mi sen z powiek. W tej chwili zadowalam się mniej wiekowymi ale jednak ciekawymi czapkami ze sklepu Sterkowski Przyznam, że pod tym względem pierwsza połowa XX wieku była bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie opisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jestem pod wrażeniem. Bardzo fajny wpis.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawie wykonana czapka. Ja zazwyczaj noszę wełniane czapki, które idealnie grzeją moja głowę w chłodne dni.

    OdpowiedzUsuń