Strony

poniedziałek, 21 sierpnia 2017

Alańskie nogawice ciąg dalszy

poprzedniej notce o tych nogawiczkach nakreśliłem trochę krój i datowanie tego elementu ubioru. Skończyłem jakiś czas większość szycia pierwszej, zanim zabrałem się za szybkie szycie celtyckiego zestawu. Póki co prezentuje się tak:

  

czwartek, 17 sierpnia 2017

Celtycka stylizacja

Jakoś tak wyszło, że zostałem zaproszony do udziału w projekcie o starożytnym datowaniu, który odtwarza Celtów. Będę miał okazję niebawem pojechać z nimi na imprezę, w związku z czym musiałem na szybko sprawić sobie podstawowe tekstylia lub zaadaptować już posiadane. Oto wstępne rezultaty. Do zestawu dojdą jeszcze buty wraz z skarpetami i - być może - wełniana tunika.

poniedziałek, 7 sierpnia 2017

Zarobki i ceny w późnośredniowiecznej i renesansowej Europie, część IV

W poprzednich częściach tego cyklu przyglądaliśmy się cenom jedzeniaubrań oraz uzbrojenia. Zebrane przeze mnie materiały pozwalają jeszcze przyjrzeć się części pozostałych kosztów życia, głównie w mieście. Chodzi mi tutaj o koszty związane z wynajmem lokalu/kamienicy czy też prowadzeniem warsztatu w mieście, ale także np. kosztom nauki na uczelni wyższej czy w szkole - wszak wykształcenie to potęga. Zacznijmy jednak od kwestii zasadniczych - dachu nad głową.

czwartek, 3 sierpnia 2017

Alańskie nogawice


Do wschodnich spodni, do rekonstrukcji postaci Alana szyję nogawice, wzorowane na zabytkach z Moszewaja Bałka (przykładowe znalezisko na zdjęciu po prawej).

To pochodzące z północnego Kaukazu znalezisko jest datowane na VIII wiek. Zaprezentowane na zdjęciu nogawice uszyte są z jedwabiu, aczkolwiek na stanowisku tym znaleziono także podobne nogawice uszyte z lnu.