Strony

sobota, 27 czerwca 2015

Spodnie a'la spodnie z Alpirsbach

Zabytek na jakim się wzorowałem.
Wreszcie skończyłem szycie spodni, wzorowanych na zabytku z Alpirsbach. Datowane są one szeroko na 1500-1560 r, jak podaje źródło (tutaj) należały one do jakiegoś robotnika, tak więc osoby niezbyt bogatej.

Wykrój nie został przeze mnie mocno zmodyfikowany, dodane zostały stopy, niewidoczne na zabytku oraz poszerzony został pasek u góry spodni (sztukowanie, dosyć niefortunne). W oryginale spodnie zostały uszyte lnianego diagonalu, krojonego ze skosu. Ja zdecydowałem się na klasyczniejszą realizację i uszyłem spodnie z wełnianego diagonalu, który zafarbowałem na kolor czerwony (farbą syntetyczną, chemiczną, bez gotowania).

czwartek, 25 czerwca 2015

Robe/tunika z kapturem część 1

W ramach wyzwania rzuconego sobie w poprzednim poscie rozpoczynamy analizy co kto ma na sobie z pasterzy. Na pierwszy ogień - dosyć nietypowy ciuch, a mianowicie robe(?) z kapturem (frag. obrazu po prawej stronie). Obiegowa opinia jest taka, że ubrania z integralnym kapturem nie występowały do, w zasadzie, XVII wieku z jednym tylko wyjątkiem w postaci gardecorps, czyli surkotu podróżnego (pokazanego na ilustracji poniżej).
"Liber ad Honorem Hugusti" 1194 r
Ryszard Lwie Serce w stroju podróżnym
Zasadniczych kwestii pozostaje teraz kilka: co z integralnym kapturem działo się od XII/XIII i jak szyć ciuch pokazany na obrazie Hugo van der Goesa po lewej? Postaram się odpowiedzieć na oba te pytania.

wtorek, 23 czerwca 2015

Manuscript challenge

Naszła mnie taka myśl - skoro zaczynam nowy okres i w ogóle na nowo pewną klasę reko, to może warto zacząć z pompą? Brzmi jak plan


Jako manuskrypt biorę sobie powoli na warsztat postacie pastuszków z Tryptyku Portinarich pędzla Hugo van der Goes. Obraz datowany jest na 1475 rok, chociaż sam strój noszony przez pastuszków śmiało datować można jakieś 50..100 lat wcześniej, pomijając pewne detale. 


Pastuszków jest kilku, chociaż mnie interesują najbardziej tekstylia dwóch widocznych na pierwszym planie - klęczącego i w "bluzie z kapturem". Wkrótce zanalizujemy ich ubiór bliżej.


niedziela, 14 czerwca 2015

Skórzana zajawka

Zabrałem się za kolejną rzecz - kaletkę na XVI wiek. Póki co wrzucam tylko małą zajawkę, ale niedługo finisz szycia :).


poniedziałek, 8 czerwca 2015

Sajan część 2

pierwszej części wpisu o sajanie zebrałem szereg materiałów na temat tego jak sajan powinien wyglądać i jak może być on skrojony. Pozwoliło mi to na wkrojenie poszczególnych elementów i zabranie się za szycie. Rozplanowane jest ono następująco:

1. Zszycie rękawa i wszycie w niego podszewki.
2. Zszycie jednej połowy korpusu. 
3. Wszycie rękawa w uszytą połówkę korpusu. 
4. J/w dla drugiej połowy sajana.
6. Zszycie korpusu w całość, w tym momencie będzie też trzeba dociąć dokładnie dekolt i go wykończyć.
7. Naszycie dekoracji
8. Zszycie baskinki z jej podszewką.
9. Przyszycie baskinki do korpusu.
10. Wszycie podszewki do korpusu.
11. Wykończenie - przyszycie guzików, obszycie dziurek etc.

niedziela, 7 czerwca 2015

Włochata czapa część 2

W przerwach od szycia innych rzeczy (sajan i spodnie) kontynuuję wyszywanie włochatej czapki na niepogodę. Z uwagi, że skończyła mi się wełna którą zaczynałem, robię to inną, dobraną pod względem grubości, ale w innym kolorze (niestety). W związku z tym cała czapka zostanie, po wyszyciu, zafarbowana na jednolity, ciemny kolor. Aktualnie postępy w pracy prezentują się następująco:


Pomyślałem sobie, że wygodnie będzie do czapki dodać jakiś rodzaj mocowania, tak, żeby dobrze trzymała się na głowie, Znalazłem takie mocowanie z taśmy wokół czapki:

A. Solari, Chrystus na Krzyżu, 1503 r.  
Fragment obrazu; rekonstrukcja Klaus Kazanzew

Taśmę wykonam najpewniej z jakiegoś kontrastowego materiału (wełna lub jedwab), doszytego do czapki po jej zafarbowaniu i wyszczotkowaniu oraz równym przystrzyżeniu 'futerka'.